Dom czy mieszkanie to dla wielu z nas majątek naszego życia. Warto, aby jego sprzedażą zajęła się osoba, która posiada uprawnienia oraz odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Tylko jak dokonać tego właściwego wyboru?

Jak wybrać odpowiedniego dla nas profesjonalistę?

  • POLECENIA

Jednym z lepszych mierników są polecenia pośrednika, inaczej mówiąc rekomendacje, jakie otrzymał od innych klientów. Dobry pośrednik wie, że najlepszą reklamą jest zadowolony klient!

  • UBEZPIECZENIE

Sprawdź, czy biuro nieruchomości, które wybrałeś posiada obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla pośredników w obrocie nieruchomościami. Każda transakcja nieruchomości jest objęta wówczas takim ubezpieczeniem, co gwarantuje Ci bezpieczeństwo w razie pomyłek i błędów popełnionych przez pośrednika podczas prowadzenia transakcji sprzedaży. Kopia takiego ubezpieczenia powinna być dołączona do każdej umowy, którą podpisuje pośrednik z klientem.

  • STOWARZYSZENIE

Dodatkową zaletą może być fakt przynależności do lokalnego stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami. Listę takich stowarzyszeń znajdziesz na stronie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (www.pfrn.pl). Przynależność do stowarzyszenia daje gwarancję przestrzegania zasad etyki przez pośrednika oraz potwierdza jego kwalifikacje.

  • OSOBOWOŚĆ

U pośrednika oprócz doświadczenia zawodowego, zaangażowania, wiedzy na temat rynku nieruchomości i stażu pracy liczy się też jego osobowość! Empatia, pewność siebie, determinacja, kreatywność – suma tych cech gwarantuje powodzenie na w sprzedaży Twojej nieruchomości.

  • WSPÓŁPRACA

Kolejnym istotnym aspektem jest współpraca pośrednika z innymi specjalistami, jak np:
doradcy kredytowi, którzy pomogą w sprawdzeniu Twojej zdolności i przeprowadzą bezpiecznie przez cały proces kredytowy,
– inne biura nieruchomości, otwartość danego biura na współpracę zwiększa szanse na szybszą sprzedaż lub zakup Twojej wymarzonej nieruchomości,
rzeczoznawcy majątkowi, jeśli będzie potrzebna wycena danej nieruchomości,
zaufany notariusz,
ekipy remontowe godne polecenia.

  • LICENCJA POŚREDNIKA W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI

W 2015 roku nastąpiła deregulacja zawodu pośrednika i takie licencje nie są wymagane. Jednak jej posiadanie przez pośrednika świadczy o zdobytej wiedzy i kwalifikacjach w zakresie rynku i obrotu nieruchomościami.

 

Pierwsze spotkanie z Pośrednikiem – o co zapytać?

Przede wszystkim zastanów się, czego oczekujesz do pośrednika.

Pierwsze spotkanie powinno bardziej służyć poznaniu się i zbudowaniu wzajemnego zaufania. Pośrednik powinien przedstawić Ci jasne zasady współpracy. Musisz wiedzieć za co zapłacisz i do czego zobowiąże się biuro nieruchomości w ramach swojego wynagrodzenia.

Podpisanie umowy z pośrednikiem to dopiero kolejny etap. Umów nie należy podpisywać w pośpiechu i na kolanie. Musisz mieć czas na jej przeczytanie i ewentualne wyjaśnienia wątpliwości.

Pośrednik musi się dowiedzieć jak najwięcej na temat Twojej nieruchomości. Lista dokumentów i pytań dotyczących nieruchomości może być długa, z czego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy sprzedając mieszkanie lub dom samodzielnie. Podejście pośrednika i ilość zadawanych pytań świadczą również o jego profesjonalizmie.

Profesjonalny agent też powinien zaoferować Ci pomoc w przygotowaniu i uzyskaniu konkretnych dokumentów z urzędów. Ma do tego prawo na mocy umowy pośrednictwa, którą z nim podpiszesz.

Ty też powinieneś być szczery – określ jasno jakie masz możliwości finansowe, dlaczego sprzedajesz nieruchomość i jak szybko chcesz sfinalizować sprzedaż.

Zatem, jeśli już wiesz, że chcesz sprzedać swoją nieruchomość, to teraz czas na wybór odpowiedniego pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Pamiętaj, że dobre i profesjonalne biuro nieruchomości obsłuży Cię kompleksowo.